Modularne / Modułowe / Mobilne / Fabrykowane / Prefabrykowane / Szkieletowe / Drewniane / Stalowe / Przenośne = Domy / Budynki?



Jaka jest różnica ? I dlaczego tyle nazw na to samo ? No właśnie chodzi o to, że to nie to samo i często błędnie nazywane oznaczają zupełnie coś innego, ponieważ temat jest klikalny. Różnice są spore pomiędzy wszystkimi tytułowymi przymiotnikami. Część odnosi się do konstrukcji, część do sposobu wytworzenia a jeszcze inne do sposobu montażu.


Aby pokazać różnicę wszystkich określeń trzeba zacząć od najnudniejszego tj. definicji.

Budynki Modularne: spolszczone wyrażenie z języka angielskiego Modular Building w bezpośrednim tłumaczeniu oznacza Budynki Modułowe.

Budynki Modułowe: - Mianem tym określane są obiekty wznoszone z gotowych prefabrykatów przestrzennych, czyli modułów – sześciennych klocków o różnych, najczęściej standardowych wymiarach, które po montażu tworzą wygodny i funkcjonalny dom. - www.planradar.com

Budynki Mobilne: - Z kolei dom mobilny to niewielkich rozmiarów dom, przypominający domek letniskowy, dysponujący specyficzną konstrukcją podwoziowo-kołową, dzięki której można go umieścić na specjalnej lawecie transportowej, a w punkcie docelowym na działce bez problemu ustawić w pożądanym miejscu. - www.money.pl

Budynki Fabrykowane: to budynki w całości powstające w fabryce od podłogi aż po dach i mogą być przewożone w całości, częściach lub elementach, największą atrakcją jest jednak możliwość ich samodzielnego montażu, zwłaszcza w miejscach niedostępnych: góry, lasy i jeziora.

Budynki Prefabrykowane: - Budownictwo prefabrykowane opiera się na stawianiu budynków przy użyciu prefabrykatów o różnej konstrukcji. Prefabrykaty nie tworzą modułów, na które jest podzielony cały budynek, ale są to np. gotowe elementy ścian lub stropu. - smart-mod.pl

Budynki Szkieletowe: - Konstrukcja szkieletowa budynków – system konstrukcji ścian lub budynków polegający na rozdzieleniu funkcji elementów nośnych (szkieletu) i wypełniających. - portal-hale.pl

Budynki Drewniane: - (...) w Polsce przyjmuje się, że domy drewniane to przede wszystkim takie, które zbudowane są z różnego rodzaju drewnianych bali lub wykonano je w technologii lekkiego szkieletu drewnianego, nazywanej kanadyjską. - receptynadom.pl

Budynki Stalowe: - Najogólniej można powiedzieć, że określa się w ten sposób budynek, którego podstawowa struktura, w tym elementy nośne, zostały wykonane ze stali. Nazwy używa się także w odniesieniu do samego szkieletu. - bractwozelazny.pl

Budynki Przenośne: brak definicji - odesłanie do Budynku Tymczasowego - Definicja tymczasowego obiektu budowlanego wyjaśniona jest w prawie budowlanym i jasno stanowi, iż jest to: „obiekt budowlany przeznaczony do czasowego użytkowania w okresie krótszym od jego trwałości technicznej, przewidziany do przeniesienia w inne miejsce, bądź rozbiórki, a także obiekt budowlany niepołączony trwale z gruntem - rynekpierwotny.pl

Budynek Skandynawski: - Skandynawska technologia budowania domów opiera się na użyciu prefabrykatów. Oznacza to, że elementy konstrukcyjne domu, a nawet całe ściany, przygotowywane są w fabryce. Na placu budowy łączy się je w gotowy obiekt. Dzięki takiemu rozwiązaniu, dom powstaje w zaledwie 3 miesiące. - inzynierbudownictwa.pl / najczęściej oznacza drewnianą konstrukcję budynku.

Budynek Holenderski: - Budowa domku holenderskiego nie ma jednoznacznej definicji w polskim prawie. Przyjmuje się, że jest to konstrukcja lekka, osadzona na specjalnym podwoziu jezdnym lub nieruchomych klockach, z przeznaczeniem do tymczasowego pobytu. - www.sejm.gov.pl / Czyli domek mobilny wykonany w Holandii.


Zgodnie z w/w definicjami możemy podzielić budynki na rodzaję pod kątem: konstrukcji, sposobu wykonania, czasochłonności i cząstkowania - co określają ich definicje.

Konstrukcja: W tej przestrzeni możemy rozróżnić budynki jednolite i budynki szkieletowe. Budynki szkieletowe możemy podzielić na kategorię materiału z jakiego została wykonana konstrukcja: szkielet drewniany, szkielet stalowy i np: szkielet aluminiowych, choć ten materiał wydaje się zbyt drogi ale jest możliwy alu-dom.

Sposób wykonania: W tej części mieszczą się w zasadzie wszystkie zdefiniowane obiekty ale różnica polega na ich wykonaniu. Techniki tradycyjne do montażu na placu budowy będzie wymagać przygotowania np: w technice szkieletu drewnianego gotowych łat i desek o właściwych wymiarach aby uniknąć precyzyjnego docinania na budowie. Zmontowane ściany, stropy i połacie dachów np: w szkielecie drewnianym to już prefabrykaty. Połączone prefabrykaty ścian i podłóg to już moduły. A wykonanie w całości budynku w fabryce do transportu w całości, modułach lub prefabrykatach to już fabrykacja.

Czasochłonność: Możemy podzielić na tymczasowe i trwałe - co definiuje konieczność związania z gruntem lub nie. Nawet jeśli związanie z gruntem będzie demontowalne to jednak należy je uznać za trwałe związania ale już budynek na własnych kołach i podwoziu nie musi być związany z gruntem nawet jak zostanie podparty bloczkami betonowymi w kilku miejscach. Budynek mobilny może wyruszyć w drogę po odłączeniu mediów i napompowaniu opon. W tych rozważaniach możemy pójść dalej. Czy istnieje budynek samobieżny ? No, niestety nie ! Wtedy staje się pojazdem i zostanie zakwalifikowany jako camper.

Cząstkowania:
 Budynek może zostać wybudowany w całości na placu budowy, wtedy uznajemy że są to techniki tradycyjne. Może zostać wybudowany z prefabrykatów - wtedy uznajemy że jest prefabrykowany i to niezależnie od materiału konstrukcji: stal czy drewno etc. Może być wykonany z części i zmontowany na placu budowy lub przywieziony w całości.

Jeśli z tego gąszczu informacji coś udało się usystematyzować. To autor tego artykułu będzie mógł być z siebie dumny. Najważniejszą informacją jaka płynie z wszystkich definicji: to czas potrzebny na montaż danego budynku na placu budowy i precyzja wykonania. Potrzebny czas przekłada się na ilość pracy wykonanej w zróżnicowanych warunkach atmosferycznych - co przekłada się na precyzję. A precyzja wykonania i czas zaangażowania ludzi na placu budowy przekłada się na cenę inwestycji.

Najbardziej czasochłonny proces to tzw. techniki tradycyjne (składanie cegła po cegle całości budynku), następny w kolejce będzie budynek szkieletowy w całości wykonany na placu budowy z gotowych elementów (jak słupki i gotowe deski). Zmniejszenie czasu budowy daję użycie prefabrykacji, a jeszcze mniej czasu zajmuje montaż modułów czy budynków mobilnych. Do dnia dzisiejszego niestety nie posiadamy polskiej normy określającej różnice czasowe wykonania w/w obiektów na placu budowy, w zróżnicowanych formach nowoczesnego budownictwa. Nie posiadamy również prawnego rozróżnienia wszystkich przedstawionych w artykule definicji. Następnym krokiem do zmniejszenia kosztów i zwiększenia precyzji jest fabrykacja budynków. Kompleksowe złożenie budynku w kontrolowanych warunkach, oddzielonych od czynników atmosferycznych w halach przemysłowych, następnie jego demontaż czy to do standardu modułów czy prefabrykatów, przystosowanych do transportu i ponowne złożenie na placu budowy wydaje się najbardziej obiecującym rozwiązaniem przyszłości budownictwa. I to nie tylko budownictwa mieszkalnego jednorodzinnego ale też wielorodzinnego i usługowego.

Komentarze

Popularne posty