Fab House Polska

 


FAB HOUSE - czyli fabric house w prostym tłumaczeniu oznacza FABrykowane DOMy. Termin jest dość nowym skrótem językowym, powstał w 2018 roku w North Shields - Wielka Brytania, na potrzeby wyznaczenia idei do realizacji projektu, autorstwa TDO Architecture dla USC (Urban Splash Construction). Opracowane budynki jednorodzinne stały się definicją FABrykacji budynków mieszkalnych. Budynki składają się z parteru i piętra, przygotowanych w całości w hali fabrycznej. Następnie przetransportowane na teren inwestycji i ustawione jeden na drugim, zamykając wszystko płaskim dachem, jako elementem skończonym. Z tak skonstruowanych budynków stworzono całe osiedle.

Idea stworzenia nowoczesnych budynków w całości w środowisku zamkniętej hali fabrycznej - może nie jest nowa ale dopiero współczesne technologie i materiały budowlane spowodowały że jest to możliwe - została zdefiniowana i wprowadzona w fazę realizacji. Zalety takiego rozwiązania są odpowiedzią na: brak innowacji, robotyzacji i mechanizacji w budownictwie, w tej długiej historii prób usprawniania procesu budowy. Sektor budowlany w obecnym czasie jest uważany, na całym świecie, za najmniej innowacyjny. Daleko za branżami: IT,  medycyny, produkcji czy rolnictwa. Ostatnie miejsce w sektorze innowacji odbija się szerokim echem w Polsce i na świecie, a efektem tego jest niska jakość wytworzonego środowiska zbudowanego, niska jakość projektów dostosowanych do ograniczneń placów budowy oraz wysoka ceną pokrywającą w dużej części pracę ręczną. Ten problem rozwiązuje FABrykacja budynków, na tym etapie dopiero mieszkalnych ale przyszłość tej idei jest zdumiewająca. Dzięki możliwości skorzystania z maszyn cyfrowych, zbyt kosztownych aby je wykorzystywać na placu budowy oraz nowych metod projektowania 3D i BIM, otrzymujemy szybkie, powtarzalne i precyzyjnie wykonane budynki o dokładności nieosiągalnej na placach budowy. Dzięki temu cena FABrykacji w porównaniu z tradycyjnymi metodami budowy, nawet wspomaganych prefabrykatami jest znacznie niższa. Możliwość wytworzenia całego budynku w hali fabrycznej daje możliwość łatwego wprowadzenia nowych technologii, znanych w liniach produkcyjnych, czy przy produkcji ale także daje możliwość testowania i sprawdzania podzespołów budynku przed jego transportem.i zlokalizowaniem na docelowym terenie inwestycji. Jak pokazują autorzy FAB HOUSE z Wielkiej Brytani, jest to możliwe i szybko się rozwija nie tylko w Europie.

"Idea tworzenia innowacyjnych, fabrycznych domów, takich jak Fab House, była w mojej głowie od ponad 15 lat – tworzenie domów produkowanych poza zakładem, które są najwyższej jakości, które są proste, eleganckie i piękne i obejmują to, co najlepsze technik produkcyjnych XXI wieku." smithsdock.co.uk

Autorski projekt Fab House w North Shields oparto na szkielecie drewnianym eksponując jego konstrukcję w wnętrzach. Idea Fab House może być również realizowana w szkielecie stalowym, żelbetowym, kompozytowym czy drewnianym. Wykorzystana konstrukcja budynków nie stanowi o ich fabrykacji. Wykonanie ich w pełni w zamkniętym środowisku hali fabrycznej daje standard wykonania Fab House. A to jest znaczna różnica. FAB HOUSE możemy już podziwiać w Wielkiej Brytani, Australii i wielu krajach Azji. W roku 2022 już w Polsce rozpoczęliśmy kampanię i sprzedaż budynków mieszkalnych jednorodzinnych i rekreacji indywidualnej w technice FAB HOUSE, dostosowując rozwiązania budownictwa do polskiej rzeczywistości prawnej i polskich warunków atmosferycznych.

Przeczytaj o FAB HOUSE w Polsce na naszym blogu i w naszych mediach społecznościowych.



Źródła:

Komentarze

Popularne posty