Czy 10 cm izolacji wystarczy ?



Na tak postawione pytanie można szybko odpowiedzieć NIE !

Sprawa jest jednak bardziej skomplikowana i złożona. Na rynku jest dostępny szereg rozwiązań izolacji termicznych od standardowych styropianów, wełn mineralnych po nowoczesne systemy pian PUR czy PIR. Co to wszystko oznacza ? Można rozróżnić wszystkie te materiały jako izolatory o różnych wspolczynnikach przewodzenia ciepłą (czyli jak szybko ciepło ucieknie z naszego budynku). Całość przegrody (ściany, dachu lub podłogi) liczona jest w współczynniku U przenikania ciepła a właściwości izolacyjne materiału podawany są w λ. . Teraz trochę definicji, co pozwoli nam zrozumieć jaka jest różnica:

Współczynnik przenikania ciepła U określa ile energii (wyrażonej w watach) przenika przez 1 metr kwadratowy przegrody (ściany, dachu, okna, drzwi), gdy różnica temperatury z obu jej stron wynosi 1 K (kelwin). Jednostką współczynnika przenikania ciepła jest W/(m²·K) - www.rockwool.com

Sposób oliczania współczynnika ciepłą dla przegrody to:

Wzór U=1/R; Opór cieplny wyraża się symbolem R i oblicza według wzoru: R = d/λ; R – opór cieplny [m²K/W]; d – grubość materiału wyrażana w metrach [m]; λ – współczynnik przewodzenia ciepła materiału wyrażany w [W/mK] (lambda jest podawana w normie PN-EN ISO 10456 lub deklaracjach producentów) - www.rockwool.com

Jeśli już wiemy jaka jest różnica pomiędzy λ a U to możemy porównać różne materiały izolacyjne:

Styropian λ ≤ 0,035
Wełna mineralna λ ≤ 0,033
Pianki PIR λ ≤ 0,025
Pianki PUR λ ≤ 0,025

Zanim wyliczymy współczynniki przenikania ścian są jeszcze dwa bardzo ważne zagadnienia przy wyborze izolatora:

NRO - Niepalne rozwiązanie - gwarancja bezpieczeństwa Klasyfikacja NRO określa stopień i możliwość rozprzestrzeniania ognia i dotyczy elementów i rozwiązań stosowanych w budynkach, takich jak system fasad czy przykrycia dachu. - www.rockwool.com;

WT2021 - Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z dnia 12 kwietnia 2002r z późniejszymi zmianami, gdzie w roku 2021 wprowadzono ostatnie modyfikacje co do wymogów izolacji termicznej przegród budowlanych określonych na poziomie: Ściany U<0,23 W/m2K; Dachy U<0,18 W/m2K itd.

Jeśli realnie podejdziemy do izolacji termicznej aby zachować racjonalne odległości od sąsiedniej zabudowy - 8,0 m i od granicy działki 4,0m to się okazuje że musimy odrzucić rozwiązania niezapewniające NRO. Tym samym nieizolowany dodatkowo styropian czy pianka PIR nie posiadają NRO mimo różnych klas odporności na ogień. Oczywiście styropian otynkowany czy pianka PIR w sandwichu z płyt gipsowo - kartonowych to zupełnie już inny materiał, który może zawierać dokumentację nierozprzestrzeniające ognia ale należy to sprawdzić przed zakupem. Styropian jako element kapiący w czasie pożaru nie nadaje się do zastosowań wewnętrznych ponieważ stanowi zabronione, dodatkowe zagrożenie w czasie pożaru dla osób ewakuujących się i strażaków.

Konieczność spełnienia wymagań określonych w WT2021 określona jest dla wszystkich budynków niezależnie od funkcji. Każdy rodzaj budynku musi spełniać minimalne wymagania izolacji termicznej przez przegrody budowlane, takie jak dachy, ściany, podłogi itp.

Jeśli poznaliśmy już powyższe zastrzeżenia co do materiałów to zobaczmy jakie grubości izolacji termicznej należy przyjąć aby spełnić minimalne wymagania U. W tym celu posłużę się uniwersalnym kalkulatorem na stronie GOV.PL [1]:

ŚCIANY ZEWNĘTRZNE:
Styropian EPS 035 x 15cm grubości = 0.2244 W/m2K
Wełna mineralna 033 x 14cm grubości = 0.2266 W/m2K
Pianka PIR lub PUR x 11cm grubości = 0.2188 W/m2K

Zgodnie z powyższym pianki PIR i PUR wyglądają na najbardziej interesujące przy stosunku izolacyjności termicznej do grubości izolacji ale niestety nawet one przy 10cm izolacji wychodzą poniżej wymaganego standardu WT2021, określonego dla ścian na poziomie U</=0,23 W/m2K. Sprawdźmy jednak jak wygląda wyliczenie pianki PUR/PIR przy 10cm grubości:

Pianka PIR lub PUR x 10cm grubości = 0.2398 W/m2K

Minimalnie przekracza współczynnik 0,23 ale jednak przekracza. Im niższy współczynnik tym lepszy. Musimy jeszcze dodać konstrukcję izolowanej ściany np: w szkielecie drewnianym gdzie dodatkowe mostki cieplne pionowych, drewnianych elementów ściany będą pogarszały ten wynik. Tym samym jeśli nie skorzystamy z dostępnych rozwiązań na rynku np: ścian typu sandwich (blacha / piana / blacha) nie ma możliwości spełnienia wymagań stawianych już w 2021 roku dla budynków. Ten artykuł jest tylko krótkim streszczeniem tematu izolacyjności termicznej budynku. Do tego zagadnienia należy dodać energooszczędność, izolacyjność innych przegród jak dach, podłoga itd. ale nie jest to cel powyższego tekstu. Artykuł powstał jako szybkie uzasadnienie: dlaczego 10cm izolacji termicznej to za mało. Za mało dla ścian a bardzo za mało dla dachu.

Możecie Państwo samodzielnie sprawdzić izolacyjność przegród, korzystając z linka do kalkulatora przegród budowlanych na stronie GOV.PL podanego poniżej.



[1] https://budowlaneabc.gov.pl/charakterystyka-energetyczna-budynkow/kalkulatory/calc-wpc/
[2]
Obraz Pexels z Pixabay

Komentarze

Popularne posty